Jak umýt auto po zimě?

17.02.2021

Zima se pomalu blíží ke svému konci a byla zároveň nejnáročnějším obdobím pro Vaše auto. Na vozidlech se projeví jak na exteriéru tak i interiéru. Sníh bude co nevidět definitivně pryč, nastává proto ideální doba provést očistu vozu a odstranit z něho zbytky zimy. Automobily nejvíce trpí posypovou solí, která se zažírá do laku a podvozku. U starších typů může způsobit v extrémních případech až závažnou korozi, u nových aut potom narušuje ochranné vrstvy a snižuje tak jejich životnost.


K zimní údržbě silnic se nepoužívá jen posypová sůl, ale i jiné chemické přípravky, které se do auta dokáží zakousnout a jen tak nepustit. Na řadu se tak dostává ruční mytí tlakovou pistolí a parní čištění. Sůl na svých botách zanášíme i do interiéru vozu, byla by proto chyba si myslet, že ten očistu nepotřebuje. Jak tedy postupovat, abychom z vozu odstranili opravdu veškeré zbytky soli?

  • ideální na "domácí" mytí auta po zimě je alespoň samoobslužný box s tlakovou vodou.
  • nejprve propláchněte veškerý odtokový systém automobilu, tedy spáry u zavazadlového prostoru, dveří a kapoty, nezapomeňte rovněž na prostor pod předním sklem, masku chladiče a místa kolem registračních značek.
  • řádně vymyjte podběhy a kola, dbejte na to, aby se voda dostala na pružiny, tlumiče, brzdiče a všechny části osy
  • mytí podvozku není úplně jednoduché, miřte proto alespoň tlakovou pistolí co nejvíc od země na podvozek. Začněte pravým a levým bokem, poté omyjte prostor pod motorem a zavazadlovým prostorem.
  • na povrch celé karoserie naneste kvalitní autošampon, který vytvoří lubrikační vrstvu a pomůže rozpustit usazeniny. Mikrožinilkovou houbou pak důkladně přejeďte celý vůz včetně střechy. Na kola používejte ideálně jinou houbu a kbelík, prach z brzdových destiček je silně abrazivní a v případě, že se dostane na lak Vašeho auta, může napáchat značné škody.
  • Vyvarujte se také "jemným kartáčům" na samoobslužných myčkách a automatickým mycím linkám. Takzvané jemné kartáče, které vídáme na samoobslužných myčkách sice dokáží z laku a disků odstranit spoustu usazenin, ale zároveň dokáží způsobit velká poškození. Na první pohled na mokrém autě mohou škrábance v laku být neviditelné a jsou mírnější variantou, která je ve většině případů vratná. Když však nějaký motorista před Vámi nechá v kartáči kamínek, to už tak lehce opravitelné být nemusí.

A co s interiérem?

Uvnitř vozidla se zaměřte hlavně na pečlivé vysátí všech míst. Nezapomínejte ani na hůře dostupná místa okolo sedaček, vhodné je použít na vysavač štěrbinový nástavec. Máte-li ve voze čalounění kožené sáhněte po speciálních přípravcích na kůži. Stejně jako kůže na Vašem těle i kůže ve Vašem autě potřebuje čas od času ošetřit a vyživit. Poděkuje Vám tím nejen stálostí barvy, zachováním pružnosti ale také vůní a přirozenou texturou. Na plasty a palubní desku použijte speciální přípravky na jejich vyčištění a poté přetřete jemným hadrem z mikrovláken. Pozornost si zaslouží i koberečky. Gumové vyčistěte kartáčem a omyjte vodou, na textilní použijte speciální čističe na čalounění. Vnitřní stranu oken pak vyleštěte pomocí čističe oken a mikrovláknových hadrů.

Pokud si na kompletní údržbu svého vozu netroufnete, nebo na ni nemáte čas, svěřte svůj vůz do rukou odborníků. Objednejte si naše služby, o Váš vůz se postaráme v čase a místě kde se to hodí Vám. Vězte ale, že o automobily je třeba dbát nejen po zimě, ale v průběhu celého roku. Vašemu autu to nejen prospěje ale odvděčí se Vám i delší životností a budete se v něm sami lépe cítit.

Automyčka-Domů.cz | Čisté auto. Bez starostí.