Jak na okna čistá jako křišťál?

02.03.2021

Určitě se s tím setkal již každý motorista. Vyjedete s čistým autem a zasvítí Vám do čelního okna Slunce rázem zjistíte, že skrz něj nevidíte ani kapotu. Vidíte maximálně šmouhy a jiné nečistoty usazené na okně. Každý kdo se s tím setkal se určitě několikrát tento problém snažil odstranit, protože nejen, že je to nevzhledné, může to být i velmi nebezpečné. A po tom co Vám sklo přišlo čisté Vám opět zasvítilo přímé Slunce do okna a zjistili jste, že to není o nic lepší, někdy naopak ještě horší. Jenže co s tím? Jak se takové nepříjemnosti zbavit? Na to se podíváme v tomto článku.


V první řadě je potřeba si uvědomit, že okna se špiní stejně jako koberce, sedačky nebo lak Vašeho auta. Ať už se jedná o usazeniny z klimatizace, opřené ruce, psí čenichy nebo prstíky Vašich ratolestí a je potřeba o okna řádně dbát, přeci jen díky nim víte kam jedete, kde zrovna jste a co je okolo Vás. Špatná viditelnost může mít někdy až fatální následky.

Co k čistým oknům budete potřebovat?

V první řadě je potřeba pořídit si kvalitní čistič oken jako je například tento: https://www.detailingshop.cz/gyeon-q2m-glass-500ml-cistic-oken/ Ideální je použití čističe bez obsahu čpavku, které při neopatrné manipulaci mohou způsobit poškození plastů, kůže, nebo jiných částí vozu. Dále je za potřebí pořídit si velmi kvalitní mikrovláknové krátkochlupé utěrky a v neposlední řadě molitanovou houbičku.

Jak postupovat?

  1. Vozidlo celé důkladně omyjte a okno zbavte zaschlého hmyzu - můžete použít velmi kvalitní odstraňovače hmyzu. U nich však pozor, aby nedošlo k jejich zaschnutí na laku Vašeho vozu!
  2. Čelní a zadní okno si opticky rozdělte na 4 části pro snazší obsažení plochy - je lepší čistit velká okna po menších částech než se snažit dosáhnout na celou plochu najednou.
  3. Nyní přichází na řadu čistič oken - aplikujte na 1/4 okna a za pomoci houbičky (v případě výrazných nečistot) nebo mikrovláknové utěrky okno čistěte tahy jedním směrem - z venčí například odshora dolů a zpátky, ze vnitř ze strany na stranu - díky tomuto postupu později dokážete identifikovat na které straně Vám šmouha zůstala a bude snazší se jí případně zbavit.
  4. Takto postupujte u všech 4 sekcí okna vždy od horní části okna po spodní - nečistoty tak potečou s čističem dolů a nebudete si je vracet do vyčištěné plochy.
  5. Po vyčištění čističem proveďte inspekci okna pod různými úhly. Sledujte jak se v něm láme světlo a všímejte si případné zbylé šmouhy a nečistoty - ty můžete doleštit suchou a čistou mikrovláknovou utěrkou. Díky směru ve kterém se šmouha ukazuje víte, že je zvenčí, nebo zevnitř a ušetříte si tak spoustu času.
  6. Stejným způsobem vyčistěte a vyleštěte všechna okna Vašeho vozu.
  7. Na závěr doporučujeme minimálně na čelní okno aplikovat tekuté stěrače, které odvádí vodu a opět Vám můžou pomoci se zlepšením viditelnosti a zvýšením bezpečnosti Vašeho vozu.

Přejeme hodně šťastně a bezpečně ujetých kilometrů.

Automyčka-Domů.cz | Čisté auto. Bez starostí.